KivancOzbilgic

Tillson T3 Moving Average by KIVANÇ fr3762

Developed by Tim Tillson, the T3 Moving Average is considered superior to traditional moving averages as it is smoother, more responsive and thus performs better in ranging market conditions as well. However, it bears the disadvantage of overshooting the price as it attempts to realign itself to current market conditions.

It incorporates a smoothing technique which allows it to plot curves more gradual than ordinary moving averages and with a smaller lag. Its smoothness is derived from the fact that it is a weighted sum of a single EMA , double EMA , triple EMA and so on. When a trend is formed, the price action will stay above or below the trend during most of its progression and will hardly be touched by any swings. Thus, a confirmed penetration of the T3 MA and the lack of a following reversal often indicates the end of a trend.

The T3 Moving Average generally produces entry signals similar to other moving averages and thus is traded largely in the same manner. Here are several assumptions:

If the price action is above the T3 Moving Average and the indicator is headed upward, then we have a bullish trend and should only enter long trades (advisable for novice/intermediate traders). If the price is below the T3 Moving Average and it is edging lower, then we have a bearish trend and should limit entries to short. Below you can see it visualized in a trading platform.Although the T3 MA is considered as one of the best swing following indicators that can be used on all time frames and in any market, it is still not advisable for novice/intermediate traders to increase their risk level and enter the market during trading ranges (especially tight ones). Thus, for the purposes of this article we will limit our entry signals only to such in trending conditions.

Once the market is displaying trending behavior, we can place with-trend entry orders as soon as the price pulls back to the moving average (undershooting or overshooting it will also work). As we know, moving averages are strong resistance/support levels, thus the price is more likely to rebound from them and resume its with-trend direction instead of penetrating it and reversing the trend.

And so, in a bull trend, if the market pulls back to the moving average, we can fairly safely assume that it will bounce off the T3 MA and resume upward momentum, thus we can go long. The same logic is in force during a bearish trend .

And last but not least, the T3 Moving Average can be used to generate entry signals upon crossing with another T3 MA with a longer trackback period (just like any other moving average crossover). When the fast T3 crosses the slower one from below and edges higher, this is called a Golden Cross and produces a bullish entry signal. When the faster T3 crosses the slower one from above and declines further, the scenario is called a Death Cross and signifies bearish conditions.


I Personally added a second T3 line with a volume factor of 0.618 (Fibonacci Ratio) and length of 3 (fibonacci number) which can be added by selecting the box in the input section. traders can combine the two lines to have Buy/Sell signals from the crosses.


Developed by Tim Tillson
Apr 28
リリースノート: name updated
お気に入りスクリプトから削除 お気に入りスクリプトに追加
kıvanç hocam hisse senetlerinde de bu indikatör kullanılırmı teşekkürler
返信
congratulations! its amazing! a box named T3 Fibo create a line of fibonnaci. Can use this line like stop?
返信
Emeginize saglik
返信
çok teşekkurler emegınıze saglık
返信
hocam matriks versiyonu var mı?
返信
za3536 za3536
@za3536, buldum hocam teşekkür ederim
返信
Tim Tillson tarafından geliştirilen T3 Hareketli Ortalama, geleneksel hareketli ortalamalara göre daha üstündür, çünkü daha düzgün, daha duyarlı ve böylece değişken piyasa koşullarında da daha iyi performans gösterir. Bununla birlikte, mevcut piyasa koşullarına göre seviyelenirken aşırı fiyat oynaklığının dezavantajını taşımaktadır.

Eğrileri daha küçük bir zaman aralığı ile normal hareketli ortalamalardan daha kademeli olarak çizmeye yarayan bir düzeltme tekniğir. Düzgünlüğü, tek bir EMA, çift EMA, üçlü EMA vb. ağırlıklı bir toplamı olduğu gerçeğinden türemiştir. Bir trent oluştuğunda, fiyat hareketi, ilerlemesinin çoğunda trendin üstünde ya da altında kalacaktır ve herhangi bir dalgalanma ile neredeyse hiç dokunulmayacaktır. Böylece, T3 HO.'nın onaylanmış bir girişi ve ardından geri dönüşün olmaması sıklıkla bir trent sonunu gösterir.
+11 返信
tarikim tarikim
T3 Hareketli Ortalama genellikle diğer hareketli ortalamalara benzer giriş sinyalleri üretir ve bu nedenle büyük ölçüde aynı şekilde işlem görür. Birkaç varsayım şu şekildedir:

Fiyat hareketinin T3 HO değerinin üzerinde olması ve göstergenin yukarı doğru yönelmesi halinde, yükseliş trendimiz vardır ve sadece uzun işlemlere girmeliyiz (acemi / orta tüccarlar için tavsiye edilir). Fiyat T3 Hareketli Ortalama'nın altındaysa ve yavaş yavaş düşüyorsa, düşüş eğilimi gösteririz ve satış için girişleri sınırlamayız. Aşağıda bir işlem platformunda bunun görselleştirildiğini görebilirsiniz.
+3 返信
tarikim tarikim
T3 HO, tüm zaman dilimlerinde ve herhangi bir piyasada kullanılabilecek olan en iyi hareketi takip eden indikatörlerden biri olarak görülse de, acemi / orta seviye yatırımcıların risk seviyelerini arttırması ve değişken piyasada (özellikle sıkı değişimde) piyasaya girmesi tavsiye edilmez. Bu nedenle, bu makale çerçevesinde giriş sinyallerimizi sadece trent koşullarında işlemlerle sınırlayacağız.

Piyasa trend davranışını gösterdikten sonra, fiyat, hareketli ortalamaya geri çekilir çekilmez (yukarı ya da aşağı geldiğinde işe yarayacak) trende giriş emri verebiliriz. Bildiğimiz gibi, hareketli ortalamalar güçlü direnç / destek seviyeleridir, bu nedenle fiyatın hareketli ortalamalara değip geri tepmesi ve trent yönünde kalma olasılığı onları kesip trendin tersine hareket etmesinden daha yüksektir.
+2 返信
tarikim tarikim
Ve böylece, bir boğa eğiliminde, eğer piyasa hareketli ortama seviyesine geri çekilirse, T3 HO'dan destek alıp yukarı doğru ivme almaya devam edeceğini oldukça güvenli bir şekilde söyleyebiliriz, böylece fazla pozisyon alabiliriz. Aynı mantık, düşüş trendi sırasında da geçerlidir.

Son olarak, T3 HO, daha uzun bir geri dönüş süresine sahip başka bir T3 HO ile kesiştirilerek giriş sinyalleri oluşturmak için kullanılabilir (diğer herhangi bir hareketli ortalama geçişi gibi). Hızlı T3, aşağıdan daha yavaş olanı kestiğinde ve yavaşça yükseldiğinde, bu Altın Kesişim olarak adlandırılır ve bir boğa alım sinyali üretir. Daha hızlı olan T3 daha yavaş olanı kesip daha da azaldığında, bu kez senaryoya Ölüm Kesişimi denir ve düşüş koşullarını gösterir.
+2 返信
ホーム 株式スクリーナー FXスクリーナー 仮想通貨スクリーナー 経済指標カレンダー 番組 使い方 チャート機能 価格 友達紹介 ハウスルール ヘルプセンター ウェブサイト&ブローカー向けソリューション ウィジェット チャートソリューション 軽量チャートライブラリ ブログ&ニュース ツイッター
プロフィール プロフィール設定 アカウントとお支払い 友達紹介 マイサポートチケット ヘルプセンター 公開したアイデア フォロワー フォロー中 プライベートメッセージ チャット サインアウト