Pierwsza połowa października dla PLN!

Bieżący tydzień, a zwłaszcza jego początek był rozgrywany pod dyktando krajowej waluty. Do środy złoty rozdawał karty na głównych wykresach xxxPLN, po czym nastąpiło odregowanie. Na głównej parze walutowej świata euro nie może poradzić sobie z silnym dolarem. W tle konflikt na Bliskim Wschodzie, który umacnia złoto.

Tabela. Maksima i minima głównych walut. Zakres: 16.10.2023 – 20.10.2023.
Para walutowa EUR/USD EUR/PLN USD/PLN ZŁOTO
Minimum 1,0516 4,4123 4,1692 1909
Maksimum 1,0601 4,4977 4,2712 1984


Sytuacja techniczna na wykresie głównej pary walutowej świata pozostaje korzystna dla waluty zza oceanu. Popularny „edek” cały czas znajduje się poniżej linii trendu spadkowego. Ruch w kierunku południowym rozpoczął się jeszcze w lipcu po wyznaczeniu tegorocznego szczytu przy poziomie 1,125 USD. Od tego czasu wielokrotnie zbliżaliśmy się do wcześniej wspomnianej linii oporu, która za każdym razem spychała notowania eurodolara na coraz to niższe poziomy. Lokalne dno zostało wyznaczone na początku października, kiedy to kurs EUR/USD wskazał 1,045 USD, co stało się aktualnym wsparciem, od którego się odbiliśmy. Dziś na wykresie „edka” obserwujemy kolejną próbę wybicia linii trendu spadkowego, co oznacza umocnienie euro. Czy tym razem się uda? Na pewno nie będzie łatwo, zwłaszcza że sytuacja na Bliskim Wschodzie sugeruje inwestorom kierowanie kapitału do bezpiecznych przystani, a taką z pewnością jest amerykańska waluta.


Na wykresie EUR/PLN wracamy w strefę konsolidacji, z którą lubiliśmy się pomiędzy czerwcem a sierpniem tego roku. We wrześniu, w wyniku szokującej decyzji RPP złoty tracił do euro, dochodząc do poziomu 4,68 PLN. Po utworzeniu formacji podwójnego szczytu nastąpiło odreagowanie, które w październiku przekształciło się w ruch w kierunku południowym. Umocnienie złotego zostało wsparte wynikami wyborów parlamentarnych w naszym kraju, które odbyły się ostatniej niedzieli. Zwycięstwo opozycji, sugerujące chociażby złagodzenie konfliktu z Unią Europejską, co w efekcie może przyspieszyć odblokowanie środków z KPO, zostało odebrane przez inwestorów jako byczy sygnał dla złotego. Powyższe doprowadziło we wtorek kurs EUR/PLN do 4,42 PLN. Od tego czasu trwa odreagowanie. Warto zauważyć, że od kilku miesięcy psychologiczna granica 4,50 PLN nie miała dla rynku żadnego znaczenia.


Październikowe umocnienie złotego obserwujemy także na wykresie do amerykańskiego dolara. Skala aprecjacji była podobna do wspomnianej w poprzednim akapicie, gdyż od ostatniego szczytu na USD/PLN (4,44 PLN) notowania spadły o ponad dwadzieścia groszy. Silny ruch na południe został zaburzony po przebiciu linii trendu wzrostowego poprowadzonej od wsparcia 3,94 PLN wyznaczonego w drugiej połowie lipca bieżącego roku. Faktem jest, że linia wsparcia została pokonana, jednak na wykresie nie zdołaliśmy zejść do poziomu 4,15 PLN i zatrzymaliśmy się jeden grosz wyżej. Aktualnie obserwujemy odreagowanie spadków, a wcześniej wspomniana linia wsparcia stała się oporem, który hamuje kurs USD/PLN przed dalszym wzrostem.


Sytuacja techniczna na wykresie złota do amerykańskiego dolara jest jednoznaczna. Złoto w tym miesiącu znacznie umocniło się względem USD. Na wykresie widzimy stromą linię trendu wzrostowego, który rozpoczął się w dzień rozpoczęcia konfliktu na Bliskim Wschodzie. Zyski szlachetnego metalu są naprawdę imponujące. Jeszcze w pierwszych dniach bieżącego miesiąca, za jedną uncję płaciliśmy 1815 USD. Dziś wykres doszedł do oporu 1980 USD. Jest to wzrost o 165 dolarów w przeciągu niecałych dwóch tygodni. Jeżeli eskalacja konfliktu będzie postępować, trend może się utrzymać, gdyż złoto jest postrzegane jako jedna z bezpiecznych przystani, które z punktu widzenia inwestorów są atrakcyjnym aktywem w niespokojnych czasach. Warto zauważyć, że umocnienie złota ma miejsce mimo silnego dolara, do którego kruszec zwykł być ujemnie skorelowany.
Beyond Technical Analysis

他のメディア:

免責事項