KIVANCfr3762

ICHIMOKU Kinko Hyo by KIVANC fr3762

Created in 1940's by Goichi Hosoda withe the help of University students in Japan.
Ichimoku is one of the best trend following indicators that works nearly perfect in all markets and time frames.

Ichimoku is originally an built in indicator in Tradingview but there are some problems like:
the indicator hast 5 lines but you can change only 4 parameters in the settings menu of Tradingview Charts which you could only control 3 of the lines effectively. A second problem is that Tradingview preferred to use English titles for the ICHIMOKU lines instead of giving them the most common original Japanese ones. (So I rewrite the indicator)

Kijun Sen (blue line): Also called standard line or base line, this is calculated by averaging the highest high and the lowest low for the past 26 periods.

Tenkan Sen (red line): This is also known as the turning line and is derived by averaging the highest high and the lowest low for the past nine periods.

Chikou Span (Plum line): This is called the lagging line. It is today’s closing price plotted 26 periods behind.

Senkou SpanA (green line): The first Senkou line is calculated by averaging the Tenkan Sen and the Kijun Sen and plotted 26 periods ahead.

Senkou SpanB (purple line):
The second Senkou line is determined by averaging the highest high and the lowest low for the past 52 periods and plotted 26 periods ahead.


PERSONALLY I ADVISE YOU TO USE ICHIMOKU WITH DEAFULT LENGTHS (9,26,26,52,26) IN ORDER FOR STOCK MARKETS AND FOREX MARKETS

FOR CRYPTO YOU'D BETTER USE:
10,30,30,60,30 OR 20,60,60,120,60
THE TRICKY THING IS THAT KEEPING THE 1-3-3-6-3 RATIO CONSTANT IS NECESSARYHere's a link of my Youtube video explaining ICHIMOKU but unfortunately only in TURKISH:
https://www.youtube.com/watch?v=MyTlGtuE...

Developed by: Goichi Hosoda
お気に入りスクリプトからの削除 お気に入りスクリプトに追加
Twitter: @fr3762
Youtube: http://youtube.com/c/KIVANCfr3762
Japonya'da üniversite öğrencilerinin yardımıyla Goji Hosoda tarafından 1940 yılında geliştirildi.

Ichimoku, tüm pazarlarda ve zaman aralıklarında neredeyse mükemmel çalışan en iyi trend takipçisi göstergelerden biri.

Ichimoku başlangıçta Tradingview'da yerleşik bir göstergedir, ancak şöyle bazı problemler vardır:
Gösterge 5 satırdır ancak sadece 3 parametreyi etkin bir şekilde kontrol edebileceğiniz Tradingview Charts ayar menüsünde sadece 4 parametreyi değiştirebilirsiniz. İkinci bir sorun ise, Tradingview'ın ICHIMOKU satırları için en yaygın orijinal Japoncaları vermek yerine İngilizce başlıkları kullanmayı tercih etmesi. (Bu yüzden göstergeyi yeniden yazdım)
Kijun Sen (mavi çizgi): Standart çizgi veya baz çizgi olarak da adlandırılır ve son 26 dönem için en yüksek ve en düşük en düşük değerin ortalamasını alır.

Tenkan Sen (kırmızı çizgi): Bu aynı zamanda dönüm çizgisi olarak da bilinir ve son dokuz dönem için en yüksek ve en düşük en düşük değerin ortalamasından elde edilir.

Chikou Span (Erik çizgisi): Buna gecikme çizgisi denir. Bugünün kapanış fiyatını 26 gün öncesine göre çizer.

Senkou SpanA (yeşil hat): İlk Senkou hattı, Tenkan Sen ve Kijun Sen'in ortalaması alınarak hesaplandı ve 26 dönem önceye göre çizilir

Senkou SpanB (mor çizgi):İkinci Senkou hattı, son 52 periyot için en yüksek ve en düşük en düşük değerlerin ortalaması alınarak belirlenir ve 26 periyot önceden çizilir.
+2 返信
Selamlar kivanc hocam ,ben aradaki farkı tam olarak anlayamadım standart versiyonda kumo çizgileri yerine gecikme var ama siz cizgileri de kontrol hakkı verip aynı ayarlari kullanmissiniz gibi geldi hangi amacla kullanabiliriz peki ?
+6 返信
BEN-log BEN-log
Ayrica stock veya fx icin de standart ayarlari double kullaniyrm ben sizin gorusunz nedir :)
返信
@BEN-log, kullanabilirsiniz, detaylı açıklamayı twitterdan yaptım burada ingilizce anlattım, bazı eksikler vardı onları güncelledim
返信
ホーム 株式スクリーナー FXスクリーナー 仮想通貨スクリーナー 経済指標カレンダー 使い方 チャート機能 価格 ハウスルール モデレーター ウェブサイト&ブローカー向けソリューション ウィジェット チャートソリューション ヘルプセンター 機能リクエスト ブログ&ニュース よくあるご質問 ウィキ ツイッター
プロフィール プロフィール設定 アカウントとお支払い TradingView コイン マイサポートチケット ヘルプセンター 公開したアイデア フォロワー フォロー中 プライベートメッセージ チャット サインアウト