Dobry wieczór.

Spisałem dziś parę słów o wykresie niejakiego RATS. Notowania tego projektu śledziłem już dość długo, oczekując ujawnienia się Composite Man. Wykres RATS w mej opinii jest niezwykle ciekawy a mnogość elementów, które ukazały piękno Analizy Technicznej oszałamiająca.

Muszę wspomnieć, że nie jestem osobą, która odebrała celowane wykształcenie. Jestem samoukiem, który kładzie szczególny nacisk wykorzystanie Analizy Technicznej jako głównej składowej procesu decyzyjnego. Wynika to z mego podejścia, które zakłada, że wykres, choć jest trudny do odczytania w znacznej mierze pozwala na interpretację ukrytych intencji „mądrych pieniędzy”. Pragnę zaznaczyć, że poniższe słowa obrazują tylko i wyłącznie mój punkt widzenia, który nie musi być słuszny oraz to, że publikacja, absolutnie nie jest poradą inwestycyjną ani edukacyjną w rozumieniu jakiegokolwiek prawa regulującego te zagadnienia. Zwyczajnie mam zamiar bredzić na tematy, których nie znam.

Tło

Patrzę na wykres notowań tego projektu i widzę obszerną strukturę o charakterze ruchu bocznego. Odległość między ekstremami to ponad 30 000%. Struktura obfituje w elementy o uporządkowanej zmienności. Dzisiaj cena znajduje się blisko dolnego ekstremum wykresu.

Analiza wykresu

Podczas analizy tego wykresu wykorzystałem elementy teorii Wyckoffa, Elliota, VSA, Price Action czy geometrii rynku.

Badanie wykresu zaczynam od metodologii Wyckoffa w interwale tygodniowym. Zaznaczam białymi opisami wydarzenia zgodnie z metodologią. Jest to najwyższa rzędowo struktura Wyckoffa widoczna w tych notowaniach. Podczas tworzenia się struktury malała zmienność oraz wolumen. Budowanie przyczyny miało stopniowy charakter bez nadmiernej aktywności sprzedających. Test przebiegł z silną odpowiedzią strony kupujących. Zachowanie się ceny i wolumenu w tym zakresie handlowym sugeruje występowanie akumulacji.

スナップショット
Wykres 1. Struktura zgodnie z metodą Wyckoffa

Interwał tygodniowy uzupełniam o istotne elementy VSA opierając się na wskazaniach sVPSA. Oznaczam to opisami w chmurkach. W dolnej części zakresu handlowego występują sygnały VSA świadczące o procesie akumulacji a w górnej o dystrybucji.

Rozpatruje ich kolejność, ważność oraz funkcje i dochodzę do wniosku, że podobnie jak metodologia Wyckoffa sugerują akumulację. Występowanie dwóch sygnałów Bag Holding o znacznym obrocie, stosunek ich obrotu jak i położenie mówią o malejącej w czasie podaży. Ich wydźwięk jest wzmacniany przez obecność sygnałów testujących w poziomach cenowych drugiego, droższego z nich. Jest to niezwykle istotne. W obszarze małej zmienności, o obrotach wychylających się dodanio z średniej, pojawia się wiele sygnałów VSA. Szereg sygnałów akumulacyjnych, zbierających podaż i testujących świadczy o braku podaży w wyższym poziomie cenowym niż pierwszy Bag Holding. Zwracam uwagę na zmianę ceny poprzedzającej Shakeout’a. Wystąpił wcześniej sygnał No Supply, nastąpił krótki trend wzrostowy na podwyższonym wolumenie i w końcu gwałtowny spadek ceny, trend spadkowy tworzy kolejny No Supply a sam kończy się silną byczą odpowiedzią. Odchylenie standardowe w badanym przedziale osiąga ponad 2,7 sigma. Jest to drugi, najwyższy po Buying Climax wolumen na tygodniowym wykresie.

スナップショット
Wykres 2. Elementy metody VSA i Wyckoffa

Strukturę badam również za pomocą profilu wolumenu, z jego skrajnych wartości uzyskuje ograniczenia zakresu handlowego - w tym Potok co zaznaczam zielonymi liniami poziomymi.

Rzucam okiem na wykres przez pryzmat teorii Elliota.

Zakładam, że jego pięciofalowe podejście dla interwału tygodniowego odnosi się fali globalnych, podobnie jak akumulacja najwyższego rzędu dla Wyckoffa.

W interwale dziennym oznaczam pierwszą fale impulsu i drugą korekcyjną. Położenie reszty wierzchołków pozostaje nieznane. Oznaczam fale korekcyjną ABC zaczynając od wierzchołka pierwszej globalnej fali - Buying Climax. Korektę sprawdzam pod obecność formacji harmonicznej, stwierdzam, że uzyskuje wartości zniesień o wartościach bliskich jakie powinien posiadać prowzrostowy Gartley. Mój wzrok przykuwają dwie pomniejsze akumulacje, zmienność ceny w nich przyjmuje kształt trójkąta - oznaczam to czerwonymi liniami. Zaznaczam fale korekcyjne o charakterze trójkątów poprzedzających wybicie. Dostrzegam struktury reakumulacyjne Wyckoffa w trójkątach korekcyjnych, jednak nie oznaczam ich, są mało ważne w tym momencie. Badam wymiar czasowy trójkątnych struktur, rozpoczynam od fali korekcyjnej a kończę na wierzchołku wyznaczonym przez linie w oparciu o ekstrema lokalne. Porównuje ogólny czas z czasem od wierzchołka E do tego wynikającego z geometrii i uzyskuje wartość 33% i 34% jako zakończenie fal korekcyjnych, przygotowanie do testu i wybicia. Na widocznej strukturze, z uwagi, że uważam ją za akumulacje bezskutecznie poszukuje geometrii trójkąta. Następnie staram się problem rozgryźć w inny sposób - od fali niższego rzędu. Globalną korektę ABC pierwszej fali rozpatruje jak impuls spadkowy 12345 po piątej fali impulsu wzrostowego, wykreślam kształt klina zniżkującego zyskując potencjalną diagonalną początkową dla trendu wzrostowego - fioletowe linie. Badam wymiar czasowy tej diagonalnej podobnie jak wcześniej trójkątów uzyskując wartość ~19%. Staram się również wyznaczyć zasięg następnej fali globalnej, jednak z uwagi na to, że to pierwsza fala, nie mam wzorca dla następnych fal i przyjmuję tutaj wartość 1,618 uzyskując wierzchołek 3 na poziomie 0,0011 dolara czyli około 900% wyżej. Zaniechuje wyznaczenie dalszych fal, ponieważ uznaje to za bezcelowe na tym etapie.

スナップショット
Wykres 3. Elementy teorii Elliota


Zwracam uwagę również na niski interwał, mianowicie godzinowy. Występował tutaj trend spadkowy, który został zatrzymany, nastąpiła akumulacja i silne wybicie. Widzę swego rodzaju anomalie w postaci ogromnego wolumenu. Struktura znajdująca się ponad dołkiem ukazuje silny charakter akumulacyjny w wyższych cenach dla tego interwału - szczególnie bar oznaczony zieloną strzałką, według mnie posiada wymowę Bag Holding - spread poniżej odchylenia standardowego oraz wolumen powyżej 2 sigm(wykorzystuje siedmiookresową średnią). Biorąc pod uwagę rozmiar akumulowanych aktywów oraz wcześniejszą historię struktur geometrycznych zaznam fale korekcyjne o charakterze trójkątów. Z historycznych danych uzyskuje jutrzejszy wieczór, jako czas osiągnięcia wierzchołka E. Ten trójkąt powinienem obserwować, gdyż jego przebieg może ulegać zmianie a zatem czas osiągnięcia wierzchołka E, o ile schemat zostanie zachowany.


スナップショット
Wykres 4. Interwał godzinowy

Pod tekstem załączam dodatkowe obrazy elementów o których mówiłem.


Podsumowanie i przemyślenia

W mej opinii powyższe fakty, które przedstawiłem o wykresie RATS świadczą o zachodzącej akumulacji i są preludium rynku byka. Uważam tak, ponieważ zachodzi tutaj synteza kilku, niezależnych metod Analizy Technicznej. Od analiz wolumenu jak metodologia Wyckoffa, VSA po metody geometryczne i fal Elliota. Zdaje sobie sprawę, że część Elliota ciut kuleje, stosowne byłoby wyznaczyć zestaw podfal dla tych struktur aby zachować czystość metody, jednak te informacje, które pozyskałem w wykorzystany przez mnie sposób są dla mnie niezwykle cenne i wystarczające. Z uwagi na obfitość struktur i ich schematyczny charakter uważam, że rynek RATS jest silnie manipulowany, za ruchami, oporami jak i wsparciami stoją silne ręce, których działania pozostawiają ślady w postaci sygnałów VSA, schematów zgodnych z metodologią Wyckoffa czy charakterystycznym zachowaniem się ceny pod względem teorii fal. Rynek, na którym panują słabe ręce jest rynkiem chaotycznym. Tutaj jestem pewien występowania osobowości rynku - Composite Man. W najbliższym czasie oczekuje kontynuacji trendu wzrostowego, pojawienia się sygnałów siły oraz testów podaży. Pojawienie się takich elementów struktury rynku będzie świadczyło poprawnym wyciągnięciu wniosków z zachowania się ceny. Potwierdzeniem również może być utworzenie reakumulacji poniżej Potoku, skok nad nim i powrót czego skutkiem będzie kolejna reakumulacja. Wszystko jest kwestią popytu jaki może wystąpić. Rozważam jeszcze charakter dystrybucji, szczególnie w ostatnim czasie, z uwagi na tak ogromy obrót, jednak wydaje mi się bezcelowe i nielogiczne aby Smart Money próbowało zatrzymać trend wzrostowy w tak niskich poziomach cenowych gdyż świadczyłoby to o sprzedaży niemal w samym dołku co jest irracjonalne. Czas i wykres zweryfikują me myśli.

Dziękuje tym co przebrnęli przez me słowa. Życzę udanych analiz i zyskownych transakcji!

CatTheTrader





スナップショット

スナップショット

スナップショット
Chart PatternselliotwaveanalysisTechnical IndicatorsTechnical AnalysisvsamethodologyWave Analysiswyckoffmethod

他のメディア:

免責事項